Teisinga riebios odos priežiūra

Ko nežinojote apie riebią odą? Teisinga riebios odos priežiūra

Ar jūs kovojate su kasdieniu susierzinimu dėl riebios odos? O produktai, kurie turėtų pašalinti blizgesį ir sumažinti riebalų perteklių, iš tiesų padaro „meškos paslaugą“, nes suerzina odą ir sukelia dar didesnę sebumo (odos riebalų) gamybą? Turime jums gerą naujieną – riebi oda sensta lėčiau, nes riebalų perteklius saugo ją nuo perdžiūvimo, saugo ją nuo išorės poveikio ir neleidžia formuotis ankstyvioms raukšlėms.

Kosmetologai teigia, jog odos riebumą paprastai sukelia hormonai, tačiau gali sukelti ir netinkamai pasirinktos kosmetinės priemonės.

Hormonas androgenas stimuliuoja sebumo gamybą riebalinėse liaukose. Daugiausiai liaukų yra veide, kakle, galvoje ir nugaroje, todėl šios zonos gali turėti riebalų perteklių, jei sutrinka šio hormono balansas. Sebumas iš riebalinių liaukų ant odos paviršiaus patenka per folikulines poras. Dėl atsiradusio riebalų pertekliaus, poros tampa didesnės, kad sutalpintų, pagamintą sebumą. Androgenų perteklius taip pat gali sukelti porų sienelių sukietėjimą, dėl šios priežasties sebumo perteklius negali išbėgti iš poros, ji užsikemša ir tai sukelia inkštirų ir spuogų susidarymą.

Riebi oda gali būti stimuliuojama fizinių ir emocinių situacijų. Tai gali būti skatinama streso, oro, ar netgi šiurkštaus šveitimo ir prausimo. Taip pat nepamiškite, kad medikamentai, o ypač hormoniniai preparatai gali turėti įtakos odos būklei.

Dažnai odos riebumą gali sąlygoti ir netinkamai pasirinktos kosmetikos priemonės, kurių sudėtyje yra gausu sintetinių, agresyvių, odą sausinančių medžiagų. Tuomet sausėjanti oda ima pati save „drėkinti“ išskirdama per daug odos riebalų – sebumo.

Tad kaip teisingai prižiūrėti riebią odą?

Pirmiausiai reiktų įsitikinti, ar jūsų oda tikrai riebi. Ji atpažįstama pagal kelias charakteristikas:

 • Jūsų veidas išlieka švarus tik valandą ar dvi po prausimosi, ir dažniausiai tampa riebus iki vidurdienio.

 • Jūsų makiažas tarsi „nuslysta“ ar tiesiog dingsta nuo veido.

 • Riebios veido zonos turi inkštirų, baltų spuogelių ar akne.

 • Jūsų poros yra aiškiai padidėjusios, ypatingai ant nosies, smakro ir kaktos.

Pirmasis žingsnis, kurį turite padaryti norėdami pagerinti odos būklę, tai kritiškai pažiūrėti į savo odos priežiūros įpročius. Naudoti produktus, kurių sudėtyje yra odą džiovinančių ar dirginančių ingredientų, gali atrodyti gera idėja, nes jie duoda švarios odos pojūtį, bent jau iš pradžių, bet ilgalaikis tokių priemonių naudojimas yra bloga mintis.

Tokie ingredientai tik pablogina odos būklę, nes stimuliuoja riebalines liaukas gaminti dar daugiau sebumo. Dažnai produktai, kurie sukelia odos dilgčiojimą (tokie kaip mentolis, mėta) arba turi savo sudėtyje alkoholio sukelia malonų švarios odos pojūtį. Bet jei oda dilgčioja, tai reiškia, kad ji yra sudirginta, o tai visada yra blogai. Taip jūsų oda jums „sako“, kad jai skauda, ir besikaupianti žala gali sukelti nemažai problemų. Riebiai odai taip pat netinkami poras kemšantys, kieti ir itin riebūs ingredientai.

Jei turite ne tik riebią odą, bet ir aknę, reiktų nepamiršti, kad tai sudėtinga lėtinė liga, kurią reikia kruopščiai gydyti. Tik kasdienės rūpestingos priežiūros dėka galite pasiekti norimą rezultatą, ir jis atsiras iš ne iš karto. Tikėtis, kad po savaitės jūsų oda atrodys puikiai, jei iki tol buvote ją apleidę, tikrai neverta.

Jei aknės priežastis yra sutrikusi riebalinių liaukų veikla ir bakterinės infekcijos, išorinė odos priežiūra turės didelę įtaką situacijos gerėjimui, tačiau dažnai akne būna alergijų pasekmė ir reikia ieškoti jos priežasčių. Tam tikri maisto produktai taip pat atsakingi už akne paūmėjimą. Taigi bet kokiu atveju, norint turėti gražia odą, reikia palaikyti sveiką gyvenimo būdą. Visavertis maistas, pakankamas kiekis vandens, sportas ir optimistiškas nusiteikimas visada duos teigiamą efektą. Organizmas, užterštas įvairiomis kenksmingomis medžiagomis, valosi, ir spuogai yra to pasekmė. Taip pat nepamirškite, kad su iškilusiais spuogais reikia elgtis atsargiai, stenkitės jų nespaudyti, nekrapštyti ir apskritai kuo mažiau liesti veido odą. Suprantama, išspaudus spuogelį pasidaro geriau, tačiau rezultatas gali būti priešingas negu tikėjotės, uždegimas išplinta, spuogų padaugėja ir jie tampa skausmingesni, gali virsti net pūliniais. Žinoma, visada bus situacijų, kai neišvengsite spuogelių valymo, ypač prieš ypatingus renginius. Visada tai darykite švariomis rankomis, nuvalytais įrankiais ir kruopščiai dezinfekuokite pažeistą odą, patepkite odą dezinfekuojančia priemone, pavyzdžiui, arbatmedžio eteriniu aliejumi.

Nesvarbu, dėl kokios priežasties jūsų oda yra linkusi riebaluotis, yra keli žingsniai tai kontroliuoti, tam kad oda daugiau spindėtų ir mažiau blizgėtų – palaikykite švarią odą, naudokite riebiai odai adaptuotą kosmetiką, ir būtinai drėkinkite odą.

Riebios odos prausimas ir tinkami prausikliai

Dermatologai sutinka, kad pats efektyviausias būdas prižiūrėti riebią odą yra jos valymas ryte ir vakare. Visada naudokite švelnų prausiklį, nes šiurkštus muilas, kuriame yra šarmo, gali sukelti padidintą odos riebalų gamybą. Be to, venkite odos trynimo. Kempinėlės ir rankšluosčiai veido prausimui gali padidinti riebalų sekreciją.

Jei įprastas valiklis nenuvalo riebumo, pabandykite produktus, kuriuose yra rūgščių: glikolio rūgštis, vaisių rūgštis ar kitos alfa-hidroksi rūgštys. Dauguma produktų, turinčių šių rūgščių yra parduodami kaip spuoguotos veido odos priežiūros priemonės. Jie yra puikūs žmonėms, turintiems akne, bet taip pat tinka žmonėms, kurie turi problemų su tiesiog riebia oda. Kadangi rūgštiniai ingredientai gali būti dirginantys, pirkite mažos taros produktus, kad išbandytumėte, kaip jūsų oda reaguoja. Žmonės dažnai turi išbandyti keletą priemonių, kol randa vieną, kuri jiems geriausia.

Prauskitės tik šiltu vandeniu, ne karštu, todėl kad temperatūros šuoliai gali dirginti odą. Visada stenkitės kruopščiai nuplauti odą, nepalikti prausiklio likučių, nenaudokite priemonių, kurios turi stiprių ploviklių, tokių kaip sodium lauril sulfatas (žymimas kaip SLS), taip pat venkite sintetinių kvapų.

Tonikai

Dermatologai nesutaria, kokios tonikų riebalų mažinimo savybės yra tinkamos. Sutraukiantieji tonikai su alkoholiu nėra tinkamiausi riebiai odai, nes gali dirginti ir išsausinti odą bei taip sukelti dar didesnę riebalų gamybą. Nors žmonės juos mėgsta, tokius tonikus geriausia naudoti tik riebioms veido odos zonoms, tokioms, kaip kakta, nosis ir smakras.

Verčiau riebios odos priežiūrai rinkitės bealkoholinius tonikus, kuriuose yra antioksidantų ir gydančiųjų ingredientų. Tokios priemonės padeda odai gyti, sutraukia poras, mažinda uždegimą, pašalina negyvas odos ląsteles ir makiažo likučius, tai padeda išvengti porų užsikimšimo. Švelniam riebios odos atgaivinimui labai tiktų natūralūs hidrolatai, išdistiliuoti (jokiu būdu ne prikvėpinti pigiais sintetiniais priedais!) iš levandų, kedrų, rozmarinų, hamamelių ir kitų augalų. Natūraliuose hidrolatuose yra nedidelis kiekis ištirpusio augalų eterinio aliejaus, kuris padeda kovoti su riebia oda, užsiteršusia oda: švelniai nuvalo riebalų perteklių ir makiažo likučius, sutraukia poras, dezinfekuoja odą.

Odos nusluoksniavimas

Odos nusluoksniavimas yra vienas iš svarbiausių riebios odos priežiūros žingsnių. Riebi oda turi ypač storą negyvų odos ląstelių sluoksnį, kuris papildomai užkemša poras. Šveitimas yra geriausias būdas pašalinti šį sluoksnį, sumažinant porų užsikimšimą ir spuogus. Bene efektyviausias ingredientas riebios odos nusluoksniavimui yra rūgštis – alfa hidroksi arba vaisių rūgštys. Rūgštys ne tik nuvalo negyvas odos ląsteles, bet taip pat veikia ir porų viduje, taip pagerindama porų funkciją, kas lemia lengvesnį sebumo patekimą ant odos paviršiaus, todėl jos neužsikemša. Reguliarus rūgštinių priemonių naudojimas sumažina nuo spuogų likusias dėmes ir randelius. Rūgštis taip pat vertinama dėl priešuždegiminių savybių, jos nuramina odos sudirginimą, o tai padeda sumažinti sebumo gamybą.

Nebijokite riebios odos šveisti ir mechaniniu būdu, pasigaminusios paprasčiausią šveitiklį iš natūralių medžiagų namuose. Veido odos šveitimui galite naudoti stambią jūros druską ar abrikosų branduolių smilteles, kurias tiesiog užpilkite nedideliu kiekiu natūralaus aliejaus, pavyzdžiui, vynuogių kauliukų, migdolų ar kt. Po šveitimo, nuprauskite ir nusausinkite veido odą. Procedūros metu aliejus pamaitins odą, tad kremo galite nebetepti.

Kaukės ir moliai - priemonės riebalų pertekliui absorbuoti

Prižiūrint riebią odą kartais prireikia priemonių riebalų pertekliui nuvalyti ar absorbuoti.

Kaukių ir molių naudojimas padeda sumažinti odos riebumą ir gana efektyviai išvalyti poras. Dermatologai pataria tai daryti ne per dažnai, nes per dažnas molio kaukių naudojimas gali išsausinti odą. Riebiai odai tinkami moliai – žalias, raudonas, gasulo. Juos skieskite pasirinktu hidrolatu, kaukę praturtinkite trupučiu augalinio aliejaus. Labai naudinga riebiai odai pridėti ir žiupsnelį avižų miltelių. Kaukę palaikykite 10-15 minučių, nuplaukite šiltu vandeniu.

Drėkinamieji kremai

Žmonės, kurie turi riebią odą, dažnai vengia kremų, nes mano, kad jų oda taps dar blizgesnė. Tačiau tai netiesa. Net ir riebiai odai reikia drėkinimo, kad būtų sveika. Norint išvengti riebaus blizgesio rinkitės neriebius lengvos konsistencijos kremus ar serumus, tepkite tinkamą kremo kiekį, priklausomai nuo zonų riebumo ir sausumo. Rinkitės kremus, su aktyviais, uždegimus mažinančiais ir riebalų sekreciją reguliuojančiais ingredientais.

Dekoratyvinė kosmetika

Vietoj aliejų pagrindo kosmetikos, geriau rinkitės miltelių ar mineralų pagrindo kosmetiką, venkite kreminių skaistalų ar šešėlių, rinkitės birią ar kompaktinę pudrą. Naudokite vandens pagrindo kosmetiką, kuri nekemša porų ir nesukelia spuogelių atsiradimo. Vakare būtinai nusivalykite makiažą su švelniu muilu ar prausikliu.

Apsauga nuo saulės - būtina

Tradiciniai kremai nuo saulės gali kelti problemų žmonėms su riebia oda, nes šie kremai dažnai būna pakankamai riebūs ir gali užkimšti poras. Bet apsauga nuo saulės ultravioletinių spindulių yra būtina. Atkreipkite dėmesį, kad kai kurie kasdieninės priežiūros veido kremai turi SPF apsaugą nuo saulės. SPF apsaugą nuo saulės gali suteikti ir specialios veido pudros.

Prisitaikykite prie savo veido režimo

Odos riebumas gali būti skirtingas priklausomai nuo sezono, savaitės ar netgi dienos. Sebumo gamybai daro įtaką hormonai, metų laikas, netgi nuotaika. Tarkim, kai kurie žmonės gali turėti problemų dėl riebios odos vasarą, kai daugiau prakaituojama. Svarbu pastebėti, kaip jūsų oda keičiasi, kad galėtumėte pritaikyti geriausią priežiūrą. Galbūt jums bus reikalingas valiklis su rūgštimi kiekvieną vasaros dieną, arba kaip tik žiemą, tik prisiminkite, kad šios priemonės gali džiovinti odą, tad jas reikėtų pakeisti ir kitomis, švelnesnėmis priemonėmis.

Natūralios riebios odos priežiūros priemonės

Norint pagerinti riebios odos būklę, vienas iš pasirinkimų yra natūralios priemonės. Natūralūs produktai turi mažiau šalutinių poveikių, neturi sintetinių priedų, konservantų. Juose gausu įvairių aktyvių medžiagų, kurios padeda odai išlaikyti tinkamą funkciją. Natūralūs aliejai yra artimi mūsų odos sebumui, todėl nepalieka riebios plėvelės, o gerai susigeria į odą. Įvairūs ekstraktai ir eteriniai aliejai dažnai turi stiprų antibakterinį, priešuždegiminį, antiseptinį poveikį, kas labai svarbu turint riebią ir spuoguotą odą.

Vieni pagrindinių riebalus reguliuojančių aliejų yra: 

Riebiai ir beriamai odai tinkamiausi hidrolatai ar nuovirai:

 • arbatmedžio,
 • neroli,
 • čiobrelių,
 • pipirmėčių,
 • rozmarinų,
 • kedrų,
 • kraujažolių,
 • dilgėlių,
 • medetkų,
 • našlaičių,
 • šalavijų,
 • asiūklių,
 • dobilų,
 • mėtų,
 • melisų.

Eteriniai aliejai:

Kaukėms:

Kadangi turint riebią ir uždegimišką odą reikia naudoti odą gydančias, bakterijas naikinančias priemones. Iš patirties žinome, jog daugelis dermatologų net ir nedidelei aknei gydyti siūlo sintetinius vaistus, tačiau vertėtų prieš tai pabandyti odą sutvarkyti natūraliomis priemonėmis, nes dauguma vaistų ne tik padeda, bet ir kenkia mūsų organizmui, ypač kepenims. Išbandykite arbatmedžio, ramunėlių, levandų eterinius aliejus, kurie pasižymi puikiomis uždegimus raminančiomis, antibakterinėmis savybėmis. Ramunėlių, rozmarinų, arbatmedžio hidrolatai ir pan. taip pat gali padėti. Taip pat naudinga pasilepinti masažu, kuris gerina kraujotaką ir padeda kūnui atsikratyti nuodingų, toksinių medžiagų (limfinę sistemą skatina ir padeda atsikratyti nuodingų medžiagų rozmarinų, pelargonijų ir kt. aliejai).

Rytais odą pamasažuokite ledukais. Šaldykite įvairus hidrolatus, arbatas, silpnai sūdytą vandenį ir kt. Kas rytą ir vakarą odą valykite arbatmedžio, hamamelių, levandų, neroli, ramunėlių ar rozmarinų hidrolatu. Atskirus spuogelius vakarais patepkite arbatmedžio eteriniu aliejumi ir kt. priemonėmis, kurios gydo ir dezinfekuoja.

Kartais odą palepinkite molio ir hidrolato kauke. Tik nedarykite to per dažnai, kad oda nesudirgtų ir neišsausėtų. Praturtinkite kaukę riebiai odai tinkamu aliejumi. Jei oda itin riebi ir spuoguota, galite išbandyti kaukę su nimbamedžio aliejumi, kuris yra ypatingai stipri priešuždegiminė ir antibakterinė priemonė. Prausti tokią odą galite su juoduoju muilu, kuris labai gerai pašalina nešvarumus, dezinfekuoja spuogelius. Jame gausu vitaminų ir antioksidantų, kurie padeda išlaikyti sveiką odą. Vaisių ir AHA rūgštys viena iš efektyviausių priemonių šalinant negyvas odos ląsteles, skatinant odos skaistėjimą ir mažinant uždegimus.

Svarbu, kad oda gautų nepakeičiamųjų riebiųjų rūgščių (linolo ir linoleno). Esant jų trūkumui, riebalų liaukų kanalai gali suragėti,o dėl šios priežasties atsiras komedonai. Kompensuoti nepakeičiamųjų riebalų rūgščių stygių galima vartojant tinkamą maistą ir papildus, ir išoriškai naudojant kosmetikos priemones su natūraliais aliejais, ypač agurklių, nakvišų.

Taip pat visada galite pasidaryti valančią ar sutraukiančią kaukę iš įvairių maisto produktų, pvz. kiaušinio baltymo ir citrinų sulčių ar tarkuotų agurkų ir krakmolo. Avižinių miltų arba žirnių miltų kaukė su medumi taip pat efektyvi.

Jei oda išsausėja, galite ją pamaitinti avokado mišiniu su medumi. Odą taip pat teigiamai veikia medaus ir cinamono mišinys.

 

Visada atsargiai išbandykite naujas priemones, kad nesukeltų alerginės reakcijos ar nemalonių pojūčių, pasikonsultuokite su specialistais, pasidomėkite ir tiesiog mylėkite save bei savo kūną.

 

Konsultaciją parengė:

Biokosmetikos ekspertė Laura Makarevičiūtė

 

 

Šaltiniai:

 • Andrea Cambio, MD, medical director, Cambio Dermatology, Cape Coral, Fla; April Armstrong, MD, assistant professor of dermatology, University of California, Davis; Rebecca Kazin, MD, dermatologist, Johns Hopkins Medical Institute.; Ellen Marmur, MD, associate professor of dermatology, Mount Sinai Medical Center, New York; author, Simple Skin Beauty.(http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/features/oily-skin)

 • Mediators of Inflammation, October 2010 Epublication; Experimental Dermatology, October 2009, pages 821–832, and June 2008, pages 542–551; American Journal of Clinical Dermatology, volume 10, supplement, 2009, pages 1–6; Expert Opinion in Pharmacotherapy, April 2008, pages 955–971; Journal of Investigative Dermatology, November 2006, pages 2430–2437; andInternational Journal of Cosmetic Science, February 2005, pages 17–34. (http://www.paulaschoice.com/expert-advice/oily-skin/_/very-oily-skin#recognizing)

 • Grožis ir kosmetika. Išleista UAB „Ašvieniai“. 2005