Kaip išsirinkti kokybišką eterinį aliejų?

Kaip išsirinkti kokybišką eterinį aliejų?

Eterinių aliejų kokybė nėra nei reglamentuota, nei unifikuota, nei kontroliuojama. Todėl nelengva išsirinkti jūsų poreikius atitinkantį eterinį aliejų, ypač kai pardavėjai marketingo tikslais aliejus vadina „terapinės klasės“, natūralios kilmės ir t.t.

Patariame rinktis aliejus vertinant tik objektyvius, įvertinamus kriterijus – botaninį pavadinimą, augalo kilmės šalį, distiliavimo būdą, chemotipą.

Eterinių aliejų kokybė gali skirtis priklausomai nuo jo paskirties ir naudojimo. Nebus sunku išsirinkti eterinius aliejus parfumerinei kūrybai, nes čia jums geriausiai padės jūsų nosis. Tačiau jei eterinį aliejų naudosite ant odos, o dar svarbiau – siekiate, kad jis turėtų aromaterapinį poveikį, reikės nemažai žinių ir patirties išsirenkant kokybišką.

 

Eterinis aliejus – augalo medžiagų apykaitos produktai, kurie saugo augalus nuo kenkėjų, ligų, privilioja vabzdžius. Todėl kiekvienas augalas savitas ir prisitaikęs augti tam tikromis gamtinėmis sąlygomis. Eterinio aliejaus kokybė, cheminė sudėtis ir savybės priklauso nuo kiekvieno augalo augimo sąlygų, o iš šių augalų išgauti eteriniai aliejai naudojami skirtingiems terapiniams tikslams.

Pavyzdžiui, kvapusis rozmarinas (bot. Rosmarinus officinalis) gali būti trijų chemotipų:

  • Kamparo chemotipo (ct.) auga Ispanijoje ir Kroatijoje, naudojamas nervų ir raumenų atpalaidavimui;
  • Cineolo chemotipo (ct.) rozmarinai auga Šiaurės Afrikoje (Maroke) ir naudojami inhaliacijoms, esant peršalimui;
  • Verbenono chemotipo (ct.) rozmarinai auga Prancūzijoje, Korsikoje, ir naudojamas kosmetikoje ir odos priežiūroje.

Šiuose regionuose yra skirtingos klimatinės sąlygos, skirtingas gruntas, saulės bei drėgmės kiekis, todėl augalai iš aplinkos sukaupia skirtingus cheminių medžiagų kiekius. Net turėdami tą patį botaninį pavadinimą, augalai iš skirtingų augimviečių veikia mūsų organizmą skirtingai.

Ant eterinio aliejaus buteliuko ieškokite augalo kilmės (augimvietės), nuo kurios priklauso eterinio aliejaus cheminė sudėtis, savybės ir poveikis.

Tačiau būkite budrūs, atkreipkite dėmesį, ar nurodyta augalo kilmės šalis ar aliejaus distiliavimo vieta. Jei Bot. Eukalyptus radiata aliejaus kilmės šalis – Lietuva, turbūt nesudėtinga įvertinti ir jo kokybę, juk Lietuvoje eukaliptai neauga. Galbūt čia atvežama distiliuoti žaliava, tačiau toks aliejus niekada neprilygs išdistiliuotam savo augimvietėje, kontroliuojant žaliavos surinkimo, džiovinimo procesus.

Eterinių aliejų sudėtis priklauso ir nuo žaliavos džiovinimo, surinkimo, distiliavimo būdo. Apie tai gali žinoti tik pats distiliuotojas. Net toje pačioje geografinėje vietovėje išauginti augalai, bet distiliuoti skirtinguose ūkiuose bus nevienodos sudėties. Distiliuotojas atlieka savo aliejų cheminės sudėties tyrimus ir informuoja apie tai pirkėją. Eterinių aliejų pardavėjai, kurie priskiria savo eterinius aliejus aromaterapiniams eteriniams aliejams, nurodo aliejų aprašymuose pagrindinę eterinių aliejų cheminę sudėtį.

Aromaterapijoje naudojamų aliejų kokybę lemia jų cheminė sudėtis. Pavyzdžiui, santalų eterinio aliejaus pagrindiniai cheminės sudėties elementai – santalolas ir lanceolas, todėl aromaterapijoje santalų eterinis aliejus naudojamas kaip balansuojantis protą bei mintis, atstatantis šerpetojančią, aknės paveiktą odą. Ir kuo šių cheminių elementų daugiau jo sudėtyje, tuo stipresnis yra eterinio aliejaus poveikis.

Ant kokybiško eterinio aliejaus buteliuko ar jo aprašyme ieškokite pagrindinių aliejaus sudedamųjų dalių. Jei jos neparašytos, klauskite pardavėjo. Tik turėdami šią informaciją galite naudoti eterinį aliejų aromaterapiniais tikslais.

 

Kad eterinio aliejaus pavadinimas nesuklaidintų, visada ant buteliuko ieškokite augalo botaninio pavadinimo. Pavyzdžiui, eukaliptų sutinkama net 300 botaninių rūšių. Spindulinis eukaliptas (bot. Eukalyptus radiata) bene populiariausias tarp eterinių aliejų, susirgus peršalimo ligomis, tačiau aromaterpijoje plačiai naudojamas ir globulinis eukaliptas (bot. Eucalyptus globulus) – atsikosėjimui lengvinti, citrinkvapis eukaliptas (bot. Eucalyptus citriodora) atbaido uodus, erkes, o šunis saugo nuo blusų.

Ant eterinio aliejaus visada bus nurodytas distiliuoto augalo botaninis pavadinimas, pavyzdžiui, bot. Lavandula angustifolia arba bot. Lavandula latifolia, nes tai skirtingi augalai su skirtingu poveikiu sveikatai.

 

Biokosmetikos akademijos įkūrėja, biokosmetikos ekspertė

Jolanta Cinaitienė

 

Naudota literatūra:

Kurt Schnaubelt „Naujoji aromaterapija“, Vilnius

Patricia Davis, Aromaterapija nuo A iki Ž, Kaunas, 2010