Kaip natūraliai saugotis nuo uodų ir erkių

Kaip išsirinkti repelentą, kuris būtų veiksmingas, malonaus kvapo ir nekenktų sveikatai? Sakote taip nebūna?

Susipažinkime su eteriniais aliejais, kurie padeda apsisaugoti nuo nepageidaujamų vabzdžių – uodų, erkių, musių bei kt. Tinkamiausi natūralūs repelentai – intensyvų aromatą turintys gvazdikėlių, pušų, kalendrų, snapučių, kedrų, citrinžolių, citrusinių vaisių, nimbamedžiųarbatmedžio (pražangialapių mirtenių) ar kadagių eteriniai aliejai. Norintiems malonesnio aromato patariama naudoti pipirmėčių ar levandų eterinį aliejų. Šiais aliejais galima sudrėkinti drabužių kraštelius, praskiedus augaliniu aliejumi, levandų ar arbatmedžio eteriniu aliejumi galima tepti odą arba gydyti niežinčius įgėlimus. Netinkami uodų atbaidymui saldūs gėlių ar vaisių aromatą turintys eteriniai aliejai – rožių, jazminų ir pan. Šie aliejai, priešingai – gali netgi pritraukti vabzdžius.

Eteriniai aliejai yra lakūs, greitai garuoja, todėl jų veikimas dažnai būna trumpalaikis. Gryni eteriniai aliejai vidutiniškai apsaugo nuo 15 minučių iki 1 valandos. Jei gaminatės mišinį, naudokite natūralius fiksatorius, tam puikiai tiks jojobos (simondsijų) aliejus arba įlašinkite benzoino dervos.

Eteriniai aliejai atbaidantys uodus ir erkes:

Citronelų eterinis aliejus. Bene veiksmingiausias ir labiausiai uodų nemėgstamas kvapas. Šį aliejų dažniausiai pamatysite priemonių nuo uodų sudėtyse. Jo aromatas yra lengvai saldus ir citrusinis, labai primenantis citrinžolę. Citronela ne tik atbaido nuo uodus, bet ir dėl savo priešuždegiminių savybių palengvina uždegimą po įgėlimo ir mažina niežulį.

Gvazdikėlių eterinis aliejus. Dėl savo intensyvaus aromato gerai atbaido vabzdžius, tačiau labai svarbu jo nepadauginti ir visada prieš naudojant atskiesti su kitu baziniu aliejumi, kadangi grynas aliejus gali stipriai sudirginti odą. Gvazdikėlių eterinio aliejaus nepatartina naudoti vaikams ir kai oda yra nudegusi saulėje.

Pipirmėtės eterinis aliejus. Turi stiprų mentolio kvapą, ir tai vabzdžiams labai nepatrauklu. Šis eterinis aliejus (tinkamai praskiestas) yra gera priemonė įgėlimams patepti.

Eukaliptų (citrinkvapių) eterinis aliejus. Dėl savo intensyvaus kvapo apsunkina vabzdžių uoslės pojūčius, trukdo jiems rasti kelią link grobio.

Levandų eterinis aliejus. Levandų eterinis aliejus yra gan švelnus, todėl puikiai tiks tiems, kas turi ypač jautrią odą.

Citrinų eterinis aliejus. Vabzdžiams nepatinka dėl savo citrusinio aromato. Tačiau reikėtų įsiminti, kad pasitepus citrusiniais aliejais nederėtų būti ant saulės dėl fototoksinių reakcijų, kurios gali pasireikšti pigmentinėmis dėmėmis.

Pelargonijų eterinis aliejus. Gerai veikia kaip papildantis eterinis aliejus į aliejų mišinį. Jis gerai dera su citronela, levandom ir yra pakankamai švelnus jautriai odai.

Arbatmedžių (pražangialapių mirtenių) eterinis aliejus. Didžiausias erkių priešas. Turi antiseptinių ir antimikrobinių savybių, dėl to šis aliejus yra vienas geriausių ir nuo uodų įkandimų. Patepus arbatmedžio aliejumi jaučiamas šaldantis pojūtis, kuris taipogi padeda nuslopinti niežulį. Užlašinus porą lašų arbatmedžio ant ausų krapštuko ar vatos, galite tepti tiesiai ant įgėlimo vietos.

Maišant vabzdžius atbaidančias priemones, ypatingai rekomenduojame NIMBAMEDŽIO aliejų. Tai yra itin veiksmingas ir 100% natūralus insekticidas, naudojamas ekologiniuose ūkiuose, kai siekiama atsikratyti kenkėjų, saugoti aplinką ir nepakenkti žmogui. Šis aliejus naikina parazitus, utėles, atbaido vabzdžius ir erkes. Be abejo, išsiskiria ir savo specifiniu kvapu. Naudokite nimbamedžio aliejų kaip bazinį aliejų mišinio sudėtyje kartu su eteriniais aliejais.

Paprasčiausias būdas naudoti eterinius aliejus, tiesiog lašinti juos ant drabužių, galvos apdangalų ir avalynės. Lašinkite lašelius ant kelnių klešnių galų, skarelės ar kepurės, rankogalių, ant viršutinių drabužių pečių juostoje arba ant nosinaitės, kurią nešiokitės drabužiuose. Nuo kūno šilumos eteriniai aliejai garuos ir padės atbaidyti vabzdžius.

Geriausia priemonė nuo uodų namuose – elektriniai garintuvaiaromatinės lempos arba karštas vanduo: galite įlašinti kelis lašus bet kurio iš išvardintų eterinių aliejų į puodelį su karštu vandeniu ir pastatykite kambaryje arba ant palangės.