Rožių eterinis aliejus. Damaskinių ar arbatinių rožių – kaip pasirinkti?

Gamtoje suskaičiuojama per 3000 skirtingų rožių rūšių ir kultivarų, tačiau aromaterapijoje bei parfumerijoje labiausiai paplitę šių rožių eteriniai aliejai – Rosa damascena arba Rosa centifolia. Bet kurį pasirinkti ir naudoti?

Damaskinių rožių (bot. Rosa damascena) aliejus bendrai dar vadinamas – rožių otu (angl. rose otto). Aliejus iš damaskinių rožių dažniausiai išgaunamas kaip eterinis aliejus, distiliuojant garais rožių žiedlapius. Kokybiškas rožių eterinis aliejus išgaunamas iš rožių žiedlapių, kurie turi būti surenkami tarp 4 ir 9 valandos ryto nuo gegužės iki birželio vidurio. Rožių žiedlapių aliejaus išeiga yra labai maža, todėl damaskinių rožių eterinis aliejus yra toks brangus. Neretai damaskinės rožės kaip ir arbatinės rožės aliejus išgaunamas kaip absoliutas, naudojant tirpiklius, kurių galutiniame produkte – aliejuje – neišlieka, todėl jį saugu naudoti ne tik parfumerijoje, bet ir aromaterapijos tikslais. Dėl lengvesnio absoliuto išgavimo būdo, jis yra gerokai pigesnis už eterinį aliejų.

Damaskinių rožių absoliutas visada bus intensyvesnio kvapo už arbatinės rožės.

demask rose

Arbatinės rožės – Rosa de mai (bot. Rosa centifolia) yra rožių veislės hibridas, išvestas iš damaskinės rožės. Arbatinių rožių aliejus dažniausiai išgaunamas ekstrakcijos būdu kaip absoliutas ar konkretas. Arbatinės rožės kvapas daugeliui asocijuojasi su vaikyste, nes labiau primena močiutės darželyje augintų rožių kvapą.

Nepaisant skirtingo kvapo, damaskinių ir arbatinių rožių aliejų savybės yra tokios pačios: kosmetikoje – jaunina, balansuoja odos sebumo išsiskyrimą, mažina depresiją, suteikia pasitikėjimo jausmą, itin moteriškas aliejus, kuris balansuoja moteriškas emocijas.

Rožių aliejaus sudėtyje nustatoma per 300 skirtingų cheminių elementų:

  • 65-80 % Monoterpenolių (nerolio – natūralus antibiotikas, Citronellol – vabzdžius atbaidanti medžiaga, Geraniol, Eugenol – antioksidantai, Farnesol – nemalonių kvapų neutralizatorius). Dėmesio! Dėl sudėtyje esančio metyl eugenolio, kuris gali dirginti odą, gryno rožių oto nenaudokite ant odos. Saugi rožių aliejaus koncentracija yra 2,5 %.
  • 3-5% Esterių, kurie formuoja rožių aliejaus kvapą;
  • Taip pat oksidų, fenolių, eterių.

 rosa de mai

Receptai

Rožių aliejaus naudojimas masažams

12-18 lašų gryno rožių aliejaus (oto) įlašinkite į 2 valgomuosius šaukštus bazinio aliejaus (saldžiųjų migdolų, makadamijų, kokosų). Masažas su tokiu aliejumi gali subalansuoti hormonus, nuimti stresą, pakelti libido.

 

Odos garinimas rožių aliejumi

Į verdantį vandenį įlašinti 3-5 lašus rožių aliejaus. Užsidengti rankšluosčiu galvą, garinti veido odą bei inhaliuoti iki 10 minučių. Rožių aliejaus garai detoksikuos ir pamaitins odą. Rožių aliejaus garai taip pat palengvins kvėpavimą, gali sumažinti kosulį.

 

Rožių aliejaus garinimas difuzoriuose

Pats paprasčiausias būdas pajusti aromaterapinį rožių poveikį – garintią gryną otą (skiesti 5% aliejai netinka) elektriniuose difuzoriuose ar aromatinėse lempose.

2 lašai rožių oto + 3 lašai levandų eterinio aliejaus – slopina nerimą, depresiją;

 

Stresą mažinantis mišinys garinimui:

1 lašas rožių oto

1 lašas mandarinų eterinio aliejaus

1 lašas frankincense eterinio aliejaus

 

Rožių aliejus kvepia dieviškai, tad nešiokitės rožių aliejaus buteliuką, kad pasikvepintumėte, kai reikia didesnio pasitikėjimo savimi, romantikos ar atsipalaidavimo.

 

Rožių aliejus kosmetikoje

Į pagamintą natūralų veido kremą įlašinkite iki 2,5 % rožių aliejaus. Toks kremas gali padėti naikinti spuogus, uždegimus, herpes pūsleles, taip pat subalansuoti odos sebumo išsiskyrimą, lyginti raukšles.

Jauninantis aliejų mišinys:

7 lašai - rožių oto

6 lašai – pačiulių eterinio aliejaus

5 lašai – santalų eterinio aliejaus

3 valgomieji šaukštai (apie 45 ml.) arganų aliejaus

 

Tiek rožių, tiek pačiulių aliejai turi stiprų jauninamąjį efektą, todėl toks aliejų mišinys ne tik drėkina odą, bet ir stangrina ją.

 

Rožių kvapas parfumerijoje

Parfumerijoje rožių kvapas geriausiai dera su jazminų, ylang ylang, santalų eteriniais aliejais.

 

Informacijos šaltiniai:

  • Eden Botanicals svetainė, Rose de Mai, prisijungta 2018-06-27
  • Essential bazaar svetainė, Popular Uses for Rose Essential Oil and Tips on Buying Good Quality Oil, prisijungta 2018-06-27