TOP 5 eteriniai aliejai atbaidantys vabzdžius arba kaip pasigaminti efektyvią priemonę nuo uodų

same įpratę eterinius aliejus naudoti gydant slogą ar kosulį, eterinių aliejų pagalba atverti kvėpavimo takus pirtyse ar sutikti natūralios kosmetikos priemonėse. O ar žinote, kad tam tikri eteriniai aliejai yra puikūs repelentai, atbaidantys vabzdžius? Kam žaisti su eteriniais aliejais, jeigu parduotuvėse apstu paruoštų purškalų-žudikų? – paklausite jūs. Daugelio vabzdžius atbaidančių repelentų sudėtyse naudojama cheminė medžiaga N,N-Diethyl-3methylbenzamide arba populiariai vadinama DEET. Tai yra sintetinis cheminis ingredientas, saugantis odą nuo vabzdžių įkandimų. Deja, kita šio ingrediento pusė nėra tokia jau nekalta – ne veltui priemonės su DEET turi griežtas naudojimo bei saugumo instrukcijas ir purkštis jomis galima labai saikingai. Tik štai iš visų pusių puolant uodams instrukcijų nespėjame (o gal ir nebandome?) skaityti bei į jas gilintis – apsipurškiame patys ir vaikus nupurškiame nuoširdžiai gausiai nuo galvos iki kojų…

Tai ką daryti? Kaip apsiginti nuo vabzdžių, trukdančių mėgautis vasaros malonumais, tuo pačiu išvengiant kontakto su agresyviomis sintetinėmis cheminėmis medžiagomis? Pasidalinsime savo patirtimi! 

Jau daugiau nei dešimt metų iš savo namų esame “išmetę” daugybę buitinių cheminių priemonių. Ne išimtis ir repelentai, atbaidantys įvairius vabzdžius. Ir tai viena iš temų, leidžianti kiekvieną sezoną improvizuoti, bandyti kažką kitaip, kurti ir maišyti įvairiausių aromatų ir galių mišinius. Juk tai taip įdomu! Interneto platybėse galite surasti gausybę straipsnių, patarimų ir receptų, siūlančių vabzdžių atbaidymui naudoti įvairiausius eterinius aliejus, hidrolatus bei ekstraktus. O mes sudarėme TOP 5 eterinių aliejų sąrašą, kuriuo siūlome pasinaudoti, kuriant savo „baidykles“.

TOP 1 ARBATMEDŽIO ETERINIS ALIEJUS:

Šį eterinį aliejų pažįsta net tie, kurie su aromaterapija neturi glaudaus ryšio. Gydom slogą, tepam spuogus, garinam siaučiant virusams ir t.t. O šiltuoju metų sezonu arbatmedis mums tarnauja kaip vienas iš ingredientų mišiniuose, atbaidančiuose uodus. Ir erkes! Teigiama, kad erkės neturi uoslės ir reaguoja išskirtinai tik į kūno skleidžiamą šilumą. Tačiau nuo šuns kailio nurinkti šie Dievo kūriniai iš tolo apeina iš arbatmedžio eterinio aliejaus joms „padarytas barikadas“. Išbandykite – įsitikinsite! Tokias “estafetes” namuose rengiame kasdien po pasivaikščiojimų pievose.

TOP 2 CITRONELŲ (svaigiųjų) ETERINIS ALIEJUS:

Tai vienas iš dažniausiai naudojamų natūralių repelentų – rasite jos žvakėse nuo uodų, apyrankėse, purškaluose. Intensyvus citrininis kvapas ne tik nepatinka uodams – jis gerai maskuoja ir nemalonius kvapus.

TOP 3 CITRINKVAPIŲ EUKALIPTŲ (citrininių korimbijų) ETERINIS ALIEJUS:

Iš jo sudėtyje esančio citronelalio sintetinamas repelentas para-Menthane-3,8-diol (trumpinys PMD), kuris yra saugi alternatyva toksiškoms cheminėms medžiagoms. 18 amžiuje eukaliptų giraitėmis buvo apsodintos drėgnieji Šiaurės Afrikos regionai, kuriuose buvo paplitusi maliarija. Augdami medžiai sumažino drėgmės kiekį, tuo pačiu pašalino moskitų veisimosi vietas. Moskitus taip pat atbaidė ir eukaliptų lapų kvapas. Citrinkvapių eukaliptų eterinis aliejus turi gaivų, citrininį aromatą.

TOP 4 GVAZDIKĖLIŲ ETERINIS ALIEJUS: 

Gvazdikėlius – kaip prieskonį, pažįstame ir naudojame tikriausiai visi. Neįsivaizduojame kalėdinių meduolių be šio pikantiško prieskonio, kurio aromatu prisipildo visi namai! O pasirodo, į šį aromatą neigiamai reaguoja vabzdžiaiJ Gvazdikėlių eterinis aliejus purškalui suteiks egzotišką, prieskoninį aromatą.

TOP 5 PELARGONIJŲ ETERINIS ALIEJUS:

Tikriausiai visi žinome, kad pelargonijų nemėgsta vabzdžiai! Moksliniais tyrimais nustatyta, kad pelargonijų eterinio aliejaus sudėtyje esantis 10-epi-gamma-eudesmol toks pat veiksmingas prieš erkes kaip ir DEET.

Žinoma, šis sąrašas nėra baigtinis! Jį tęsti būtų galima su levandų, kedrų, čiobrelių, bazilikų, pipirmėčių, laurų eteriniais aliejais, kurie taip pat pasižymi vabzdžius atbaidančiomis savybėmis.

Maišant vabzdžius atbaidančias priemones, atskirai išskirti norime NIMBAMEDŽIO aliejų. Tai yra itin veiksmingas ir 100% natūralus insekticidas, naudojamas ekologiniuose ūkiuose, kai siekiama atsikratyti kenkėjų, saugoti aplinką ir nepakenkti žmogui. Šis aliejus naikina parazitus, utėles, atbaido vabzdžius ir erkes. Be abejo, išsiskiria ir savo specifiniu kvapuJ Nimbamedžio aliejų mes sėkmingai naudojame ne tik uodams ar erkėms atbaidyti – jo pagalba saugome vaismedžius, vaiskrūmius, gėlės nuo amarų bei kitų parazitų.

Kaip namuose pasigaminti priemonę, saugančių nuo vabzdžių įkandimų?

  1. Pripilkite į 100 ml buteliuką 1 ml emulsiklio, tirpinančio eterinius aliejus (polisorbatas 80), 1 ml augalinio glicerino, 1 ml nimbamedžio aliejaus. Gerai sumaišykite.
  2. Įlašinkite 30-60 lašų pasirinktų eterinių aliejų. Eteriniai aliejai veiksmingiausi, kai jie veikia ne po vieną, o sinergiškai, todėl nebijokite eksperimentuoti, maišyti juos tarpusavyje.
  3. Pripilkite į buteliuką vandens, užsukite purkštuvėlį ir viską gerai išplakite.

Atsiminkite, kad eteriniai aliejai yra labai lakūs, todėl mišinys su jais tikrai neveiks taip ilgai, kaip veikia sintetiniai purškalai, taiga teks purkštis dažniau ir gausiau. Prailginti purškalo poveikį galima įdedant kvapo fiksatorių – pvz. benzoino dervos tirpalo. Purškalo gamybai rinkitės tamsaus stiklo buteliukus.

Eteriniai aliejai, atbaidantys vabzdžius, yra labai intensyvūs, juose yra nemažai alergenų, todėl mažiems vaikams rekomenduojama purkšti ant drabužių.

Mūsų kūrybingoji Dalia padės atsikratyti įkyrių uodų. Žiūrėkite video, kaip pasigaminti natūralų repelentą su eteriniais aliejais.

Jums prireiks: