Agurklių ir nakvišų aliejai - gama-linoleno rūgšties (GLA) šaltinis

Gama-linoleno rūgštis (GLA) priklauso Omega-6 nesočiųjų riebalų rūgščių grupei, kuri yra viena iš dviejų svarbiausių riebalų rūgščių grupė. GLA yra „sveiki riebalai“ ir organizmui reikalinga taip pat kaip ir vitaminai. Iš GLA organizme gaminasi hormonai, kurie yra priešuždegiminiai, sulaiko trombocitų kaupimąsi, trombozę ir cholesterolio sintezę bei yra svarbūs odos audinio funkcionavimui. Naujausi medicininiai tyrimai įrodo, kad GLA veikia kaip anti-vėžinis veiksnys1. Taip pat ši rūgštis yra būtina riebaluose tirpiems vitaminams pasisavinti ir apsaugoti nuo oksidacijos. GLA stoka gali būti odos dehidratacijos priežastis, dėl ko oda taps sausa, išblyškusi ir pažeista.

Agurklių (borago officinalis) aliejus

Agurklių aliejus gaminamas iš vaistinių agurklių sėklų. Nuo senovės Romos laikų tikima, kad agurklė gali padėti žmonėms pasijusti laimingiems. Vaistinė agurklė tapo mėgiama auginti daržuose ir gėlynuose ne tik dėl gražių mėlynų žvaigždės formos žiedų, bet ir dėl naudingų medžiagų, esančių jos lapuose.

Agurklė yra vienmetis augalas, užaugantis iki 60 cm aukščio. Atpažįstamas iš pūkuoto stiebo, pilkšvai mėlynų plaukuotų lapų ir žiedo centre esančios kūgio formos dulkinės. Vaisiai susidaro iš keturių rusvai juodų riešutėlių, laikančių sėklas.

Vaistinė agurklė kvepia kaip agurkas, turbūt dėl to ir prigijo jai lietuviškas agurklės pavadinimas. Mėlynosios gėlės gali būti valgomos. Anksčiau jomis buvo dekoruojami įvairūs patiekalai, žiedai buvo cukruojami ir valgomi kaip saldumynas. Lapai ir žydinčios vaistinės agurklės viršūnės buvo tradiciškai naudojamos išvarant liūdesį ir melancholiją, įteigiant džiaugsmą, laimę ir ramybę. Iš gėlių ir žydinčių viršūnių taip pat buvo ruošiamos arbatos dėl šlapimą varančių, karščiavimą mažinančių savybių. Agurklių arbata padeda įveikti peršalimą ir gripą, palengvina PMS simptomus. Augalo sėklos skatina žindyvių pieno aprūpinimą, kadangi GLA yra svarbi žmogaus pieno dalis. Išoriškai vaistinės agurklės lapai buvo naudojami kompresams, mažinant uždegimus.

Agurklių aliejaus nauda

Agurklių aliejus gaunamas šalto spaudimo būdu. Iš sėklų išgaunama apytiksliai 40 % aliejaus. Aliejus yra švelniai žalsvo atspalvio ir primena lazdyno riešutų aromatą. Šio augalo aliejus ypač turtingas riebiųjų rūgščių: 60 % polineprisotintos polirūgštys, tarp kurių net iki 29 % GLA (gama linoleno rūgštis).

Agurklių aliejus ypač rekomenduojamas brandaus amžiaus žmonėms, nes nuo 60 metų organizmas pradeda gaminti ženkliai mažiau GLA. Pačios GLA maisto produktuose yra itin mažai ir jos pagrindiniai šaltiniai - agurklių ir nakvišų aliejai.

Agurklių aliejus plačiai naudojamos medicinos ir odos priežiūros priemonėse:

  • Dėl didelio GLA kiekio, šis aliejus stabdo priešlaikinį senėjimą, lygina raukšles, maitina bei drėkina odą.
  • Dėl priešuždegiminių savybių, agurklės aliejus nuramina sausą ir jautrią odą, atkuria odos balansą ir elastingumą, išlaiko odos stangrumą.
  • Šis aliejus padeda kovoti su dermatitu ir akne, vėsina ir ramina odą.
  • Subalansuoja hormonus ir nervų sistemą, ramina jautrią, linkusią raudonuoti odą, palengvina PMS simptomus.
  • Agurklių aliejus rekomenduojamas slenkantiems plaukams.

Agurklių aliejus gali būti maišomas su medetkų ir kokosų aliejais. Šis aliejus naudojamas kaukėms ant odos ir plaukų, masažams.

Dėmesio! Agurklių aliejus jautrus šviesai ir oksidacijai, todėl jį reikėtų laikyti šaldytuve.

Nakvišų (Oenothera biennis) aliejus

Nakviša natūraliai paplitusi Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Vaistinė nakviša - dvimetis augalas, kuris yra unikalus savo turtinga sudėtimi ir nuo seno naudojamas ne tik odos priežiūrai, bet ir gydymui. Į Europą nakviša buvo atvežta XII amžiuje kaip stebuklingas augalas, galintis išgydyti nuo visų ligų. Šio augalo žiedai išsiskleidžia vakarais, todėl ji ir vadinama nakviša.

Nakvišų aliejus šalto spaudimo būdu gaunamas iš augalo sėklų. Aplink nakvišos šviesiai geltonus stiebus praėjus metams nuo augalo pasodinimo prie pat žemės ima augti lapų ratas. Gėlės pradeda žydėti po saulėlydžio, nuo birželio iki rugsėjo imtinai ar apsiniaukusiomis dienomis antraisiais metais.

Augalo sėklos savyje turi iki 25 % būtinų riebiųjų rūgščių, tarp kurių - linolio rūgštis (LA) ir gama-linoleno rūgštis (GLA). Šios rūgštys priklauso Omega-6 riebiosioms rūgštims. Nepakeičiamos polinesočiosios Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgštys yra būtinos daugeliui medžiagų apykaitos procesų, yra energijos šaltinis, visų ląstelių membranų sudėtinė dalis, slopinanti uždegimą, turi įtakos kraujo krešėjimui ir kraujospūdžiui, stiprina imunitetą. Nakvišų aliejuje, be kitų naudingų medžiagų, yra ir vitamino E, kuris žinomas kaip odos ir kraujagyslių elastingumo vitaminas, turintis stiprų antioksidantinį poveikį.

 

Nakvišų aliejaus nauda

Nakvišų aliejus ypač naudingas odai - gerina odos medžiagų apykaitą, atjaunina, saugo odą nuo senėjimo ir žalingo aplinkos poveikio. Be to, nakvišų aliejus naudingas sergantiems dermatitu, žvyneline, slopina alergines odos reakcijas, egzeminio pobūdžio odos pakenkimus, mažina odos paraudimus ir niežulį. Rekomenduojamas sausai arba jautriai, sudirgintai odai.

Aliejus efektyviai veikia esant išbėrimams ar dilgėlinei, todėl tinka probleminių odos vietų priežiūrai tiek suaugusiems, tiek vaikams. Riebalų rūgštys slopina fermento 5-α reduktazės veiklą, kuris yra pagrindinis riebios odos kaltininkas. Todėl nakvišos naudingos esant spuogams bei alerginėms odos reakcijoms. Nakvišų aliejus veikia raminamai ir slopina uždegimą. Tai ir puiki priemonė nuo raukšlių. Aliejus sustiprina odos barjerinę funkciją - sumažina drėgmės praradimą iš odos ląstelių.

Saulėje nudegus odą, rekomenduojama tepti nakvišų aliejumi, kuris sumažina odos jautrumą, raudonį ir natūraliai sudrėkina. Aliejumi gydomos sunkiai gyjančios žaizdos, jis stiprina plaukus, nagus, gražina odą.

Nakvišų aliejuje esanti γ linoleno rūgštis normalizuoja ir palaiko normalų menstruacinį ciklą, mažina premenstruacinio sindromo (krūtinės jautrumą, skausmus, irzlumą, nuotaikų kaitą ir kt.) bei menopauzės negalavimus. Kai kuriose Europos valstybėse nakvišų aliejus yra svarbiausias vaistas mažinant krūtinės skausmą.

Nakvišų aliejus teigiamai veikia ir gydant krūties vėžį, išsėtinę sklerozę, chroniško nuovargio sindromą, širdies ligas, nėštumo sukeltą hipertenziją, dėmesio stokos ar hiperaktyvumo sutrikimus, astmą.

 

Parengė: Gintarė Lazdauskė

 


1. "Plant oil 'acts like cancer drug'". (Liet. "Augalinis aliejus veikia kaip vaistas nuo vėžio") BBC News. 2005-11-02. http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/4395826.stm. Puslapio nuoroda 2011-01-23.  (Straipsnyje aprašomas  Dr Javier Menendez ir jo kolegų darbas Šiaurės vakarų universitete (Nothwest University, JAV), kuris buvo publikuotas Nacionaliniame vėžio instituto žurnale ( Journal of the National Cancer Institute).