Maroko turtai grožiui
Marokas tik iš pirmo žvilgsnio atrodo nederlingas, kalnuotas ir skurdžios gamtos kraštas. Iš tikrųjų, Marokas tikrai nenuobodus, bet pilnas kontrastų: čia ir Atlanto vandenynas, ir dykuma ir vaizdingi Atlaso kalnai. Marokas - tarsi gražuolė, slepianti veidą po šydu, kurį praskleidus pamatai tikrąjį jos grožį.
Keliaujant po Maroką, stebėjome, kaip išmoningai ir skoningai berberų (berberai - senieji Maroko gyventojai) moterys puoselėja savo kūną ir iš kartos į kartą perduoda natūralaus grožio išsaugojimo paslaptis. Mėgiamiausia vietinių gyventojų susitikimų vieta - „hamam“ pirtys, kur ne tik prausiamasi, bet ir atliekami grožio ritualai. Moterų grožį puoselėja gamtos dovanos - kūną lepina gasulio molio kaukės, veidą atgaivina rožių vanduo, grožio eliksyras - natūralus argano aliejus maitina švytinčią odą. Kai ko iš jų išmokome ir mes.
Argano aliejus plaukams ir odai
Marokas - vienintelė pasaulio šalis, kurioje auga argano medžiai, rudeniop subrandinantys riešutus, iš kurių moterys kooperatyvuose rankomis spaudžia tyrą argano aliejų. Natūralaus argano aliejaus spaudimas - ilgas ir sunkus darbas. Viena moteris per 4-5 dienas rankomis išspaudžia tik vieną litrą argano aliejaus. Todėl jis yra taip vertinamas ne tik marokiečių, bet ir viso pasaulio moterų.
Maroko Sousse regionas garsėja argano aliejumi. Čia gausu moterų kooperatyvų, kuriuose moterys pluša nuo ankstyvo ryto iki vėlumos rinkdamos, skaldydamos riešutus ir spausdamos iš jo aliejų. Regione gausu ožkų ir ne tik dėl to, kad yra vertinamas jų pienas ir kailis, bet ožkos taip pat padeda apdoroti argano riešutus. Regione neretai pamatysi ožkas medžiuose, raškančias argano riešutus. Po kurio laiko argano riešuto išorinis minkštimas suyra ir ožkos atryja jų branduolius.
Kooperatyvuose moterys išdžiovintus argano riešutus skaldo rankomis, kol išlukšteną branduolį. Aliejus spaudžiamas archainiu būdu - sukant akmenis, panašius į girnas, kurios sutrina riešutų branduolius iki minkštos košelės. Košelė užpilama verdančiu vandeniu ir atsiskiria argano aliejus. Riešutų likučiai atskiedžiami argano medumi ir patiekiami kaip delikatesas. Mmm, gardumėlis.
Kvapnusis damaskinių rožių vanduo
Ar galėjote pagalvoti, kad Marokas garsėja ir nuostabiomis damaskinėmis rožėmis (Rosa damascena)? Rožės auginamos Atlaso kalnų papėdėje, vadinamame Rožių slėnyje. Šią vietą žino kiekvienas marokietis, o į rožių šventę atvažiuoja gausybė keliautojų iš viso pasaulio, norinčių savo akimis išvysti rožių skynimo ir distiliavimo ritualą. Mat rožės skinamos tik vieną kartą metuose - gegužį. Dėl saulės gausos marokietiškos rožės pasižymi stipriu aromatu, o rožių eterinis aliejus itin vertinamas.
Aplink rožių slėnį gyvenantys žmonės augina ir patys distiliuoja augalus. Čia veikia gausybė distiliacijos gamyklėlių, kurių šeimininkai mielai supažindina su augalų distiliavimo subtilybėmis, pristato rožių vandenį.
Gasulo molis - viena svarbiausių odos priežiūros priemonių.
Marokui gamta dovanojo ir gasulo molį, kuris kasamas derlinguose Atlaso kalnuose. Gasulo molis maišomas su rožių vandeniu, praturtinamas eteriniais aliejais ir naudojamas kaip veido ir viso kūno kaukė. Gasulo moliu prausiamasi, šveičiama oda.
Marokas - viena iš nedaugelio pasaulio vietų, kur kasamas natūraliai gamtoje susiformavęs alūno akmuo. Tyras ir skaidrus, kaip kristalas (ne balzganas) alūno akmuo neturi kenksmingų medžiagų, todėl itin plačiai naudojamas natūraliai higienai. Pabrėžtina, kad alūno akmuo - nėra antiperspirantas (nestabdo prakaitavimo), bet apsaugo nuo nemalonaus kūno kvapo.
Afrikos pasididžiavimas - juodasis Afrikos muilas
Kiekvienas Afrikos regionas juodąjį muilą gamina iš vietoje augančių augalų. Pavyzdžiui, piečiau esančioje Afrikos valstybėje Ganoje labiausiai paplitęs sviestmedis, todėl muilas gaminamas iš sviestmedžio aliejaus, o Maroke populiariausias Afrikos muilas iš alyvuogių arba unikalus - iš argano aliejaus, kurio nesutiktumėte jokiame kitame pasaulio kampelyje. Toks muilas tradiciškai naudojamas prausimui, giluminiam odos valymui hamamo pirtyse. Berberai atskleidė, kad tik tamsus juodasis muilas yra kokybiškiausias ir tinkamas naudoti odos priežiūrai. Turistams neretai brukamas gintarinės spalvos muilas, kurį marokiečiai naudoja tik grindų plovimui bei skalbimui.
Ekspedicijos įspūdžiais dalinosi Biokosmetikos akademijos įkūrėjos Dalia ir Jolanta