Sveiki plaukai. Ką reikėtų žinoti?

Sveiki plaukai. Ką reikėtų žinoti?

Gražūs plaukai - moters grožio paslaptis. Bet ar žinote, kaip juos teisingai prižiūrėti?

Ar žinojote, kad...
... plaukai saugo nuo šilumos ir šalčio poveikio, reguliuoja organizmo temperatūrą, nes yra sujungti su nervų galūnėmis ir raumenimis;
... ant galvos auga nuo 80 iki 150 tūkstančių plaukų;
... plaukai yra vienas greičiausiai augančių žmogaus organizmo audinių;
... plaukai auga 1-1,5 cm greičiu per mėnesį. Suaugusio žmogaus galva per dieną vidutiniškai išaugina apie 35 m plauko;
... vienas plaukas būna gyvybingas apie 5 metus. Apie devyniasdešimt procentų plaukų auga, o dešimt procentų ilsisi;
... per dieną iškrenta apie 40-100 plaukų – tai natūrali plaukų kaita;
... plaukai neauga tik ant padų ir delnų;
... plaukų sudėtyje daugiausiai yra baltymų ir vandens, todėl nuolat drėkinami plaukai išlieka sveiki.


Plaukų tipai

  • Normalūs plaukai. Lengvai šukuojasi, minkšti, žvilgantys, standūs, neišsausėję ir nesiriebaluojantys itin greitai. Normalių plaukų priežiūrai rinkitės šampūną su natūraliais plovikliais, kurie nedirgina galvos odos, o augaliniai ekstaktai ir proteinai stiprina plauko folikulą. 
  • Riebūs plaukai. Plaukai greitai tampa nešvarūs, sulipę, praranda apimtį, ima blizgėti. Riebalinės liaukos ypač suaktyvėja nuo karšto oro ar vandens. Esant šiam plaukų tipui, rekomenduojama vartoti mažiau riebaus, sunkaus ir saldaus maisto, valgyti daugiau augalinių produktų, stengtis vartoti mažiau angliavandenių, druskų ir prieskonių. Galvos odą rekomenduojama įtrinti alijošiaus geliu ir po 2-3 valandų nuplauti. Taip pat riebiai galvos odai rinkitės šampūną ir kondicionierių su augaliniais ekstraktais, mažinančiais riebalavimąsi. Šampūno sudėtyje esantys natūralūs plovikliai švariai išplauna plaukus, gerina odos būklę ir mažina sudirgimą. 
  • Sausi plaukai. Plaukai sunkiai šukuojasi, veliasi, praradę žvilgesį, lūžinėja, šakojasi plaukų galiukai. Gali būti sausų pleiskanų. Dažniausiai, jei sausa veido oda – sausi ir plaukai. Esant šiam plaukų tipui, rekomenduojama valgyti daugiau maisto, kuriame yra A ir F vitaminų, dažniau valgyti avižų ir grikių košes, kepenis, augalinius aliejus, saulėgrąžas ir moliūgų sėklas, žirnius, apelsinus, morkas, salotas ir kopūstus. Sausiems plaukams ypač kenkia cheminis šukavimas, dažymas, saulės spinduliai. Netrinkite galvos karštu vandeniu ir stenkitės nenaudoti džiovintuvo. Sausus plaukus gerai stiprina šiltas ricinų aliejus, augalinių aliejų kompresai. Įtrinkite plaukus aliejumi ar jų mišiniu, užsimaukite dušo kepuraitę ir apsukite galvą rankšluosčiu. Palaikykite pusvalandį ir nuplaukite drėkinamuoju šampūnu ir kondicionieriumi. Maitinamoji plaukų kaukė SILK su augaliniu šilku ir proteinais atstato plauko struktūrą, todėl jie tampa lengviai šukuojami, žvilgantys ir sveikos išvaizdos.
  • Mišrus plaukų tipas. Tai dažnas plaukų tipas, kai plaukų šaknys riebios, o galiukai – sausi. Šis tipas dažniausiai atsiranda dėl dažno džiovintuvo naudojimo, dažymo, šampūnų riebiems plaukams naudojimo. Mišriam plaukų tipui rinkitės riebiai galvos odai skirtus šampūnus, tačiau naudokite maitinamąsias plaukų kaukes, palepinkite savo plaukus aliejinėmis kaukėmis kartą per savaitę ir reguliariai naudokite plaukų galiukų serumą


Plaukų būklės testas

Norėdami sužinoti, ar sveiki jūsų plaukai, galite atlikti šį lengvą testą, kuris parodys plaukų būklę. Įpilkite pilną stiklinę filtruoto ar virinto vandens, palenkite galvą ir įmerkite į stiklinę plaukų sruogą. Pažeisti plaukai sušlampa daug greičiau nei sveiki. Taigi, jei plaukai pažeisti, jie greitai panirs į dugną. Jei plaukai nusileidžia iki stiklinės vidurio, vadinasi jiems trūksta maitinimo. Vandens paviršiuje laikosi sveiki plaukai, kuriems pakanka drėgmės ir maitinimo.


Kaip teisingai prižiūrėti plaukus?

  • Riebalinių liaukų sekretas apsaugo plaukus nuo išsausėjimo, tačiau jis pasiskirsto tik iki 15 cm plauko ilgio. Jei plaukai ilgesni, juos būtina papildomai drėkinti ir prižiūrėti.
  • Džiovintuvas sausina plaukus, todėl geriau plaukus džiovinti šaltu oru. Džiovintuvą reikėtų laikyti 15-20 cm atstumu nuo galvos ir oro srovė turi pūsti nuo šaknų link galiukų. 
  • Pavasarį plaukai, kaip ir visas organizmas, būna suplonėję ir silpni, dažnai ima slinkti. Tai ypač sustiprina dietų laikymasis. Todėl valgykite kuo daugiau pirmųjų daržovių, gerkite šviežiai spaustų sulčių, žolelių arbatų. Pavasarį būtinai pakirpkite plaukų galiukus ir pamaitinkite plaukus augalinių aliejų kaukėmis. Vasarą plaukai išsausėja, todėl nepamirškite jų papildomai drėkinti. Rudenį plaukai yra mažiausiai pažeidžiami, todėl tai tinkamiausiais metas daryti cheminį sušukavimą, dažyti plaukus. Žiemą plaukams labai svarbi apsauga nuo šalčio ir maitinimas. Nešiokite kuo natūralesnių audinių kepures, po kuriomis slėpkite plaukus, lepinkite juos riebiomis kaukėmis, švelniais balzamais ir kondicionieriais bent kartą per 10 dienų. 
  • Šepečiuose ir šukose kaupiasi nešvarumai, purvas, odos riebalai, bakterijos, plaukai, todėl kartą per savaitę išplaukite juos muilu. 
  • Norite gražių ir ilgai išliekančių garbanų, tačiau nesinori naudoti sintetinių plaukų priežiūros priemonių? Turite tam alternatyvą – naudokite natūralius standiklius. Prieš sukant plaukus, sudrėkinkite sruogą alumi arba citrinų sultimis. Alaus kvapas ilgai nesilaiko, nes išsigaruoja.
  • Nenaudokite šampūnų, kurių sudėtyje yra Sodium lauryl sulfate ar Sodium laureth sulfate (SLS) ir parabenų, nes tai kenksmingi chemikalai, naikinantys plauko baltymus, pažeidžiantys žvynelius, galvos odos pH balansą. Dėl šių priežasčių plaukai ima lūžinėti, nusilpsta, sukelia odos pleiskanojimą. Stenkitės rinktis natūralesnius šampūnus, kurių sudėtyje būtų daug augalinių ekstraktų, puoselėjančių ir maitinančių plaukus. Labai svarbu šampūną pasirinkti pagal savo plaukų tipą. Pavyzdžiui, jei jūsų plaukai sausi, o trenkate juos šampūnu, skirtu riebiems plaukams, jūsų plaukai dar labiau išsausės, atsiras pleiskanų. Šampūną reikėtų naudoti kartu su kondicionieriumi, kuris ypač svarbus pažeistiems plaukams. Kondicionierius drėkina, minkština ir maitina plauko išorinę struktūrą ir daro juos puresnius.
  • Netrinkite plaukų prieš miegą, nes neišdžiovinti ar nepakankamai išdžiovinti plaukai negauna maitinimo, miegant atvėsta galvos oda, sulėtėja kraujotaka. Šlapi plaukai yra labiau pažeidžiami ir greičiau lūžta.
  • Kirpkite plaukus kas mėnesį bent 1-2 cm, kad jie būtų sveikesni.
  • Vanduo iš čiaupo turi plaukams kenksmingų priemaišų: chloro, fosfatų, kalcio druskos, magnio ir kt., todėl trenkant juo plaukus sumažėja plaukų elastingumas, jie tampa kieti. Todėl svarbu pasirinkti kokybišką šampūną ir kondicionierių. Per daug karštas vanduo aktyvina riebalinių liaukų veiklą, daro plaukus riebius prie šaknų ir sausina galiukus. Todėl naudingiausia plaukus trinkti vėsesniu – 36-40 laipsnių temperatūros vandeniu.


Parengė: Bioekspertė Gintarė Lazdauskė


Naudota literatūra:
Svetlana Galceva, 2011. „Gražių plaukų paslaptys“. Kaunas: Obuolys. ISBN 978-609-403-244-8